Czujność na drodze to podstawa?

Kierowca w trasie musi pamiętać o wielu rzeczach – zapięcie pasów i przestrzeganie ograniczeń prędkości to nie wszystko! Czujność rządzi! Po drodze spotkać można nie tylko inspekcje i patrole policji, ale nawet – dziką zwierzynę. Nie wierzysz? Sprawdź dlaczego czujność jest tak ważna – zwłaszcza dla kierowców.

Szczególna ostrożność to hasło znane każdemu kursantowi nauki jazdy. Stare, zmotoryzowane wygi też powinny o nim pamiętać. Dziś jednak prawdziwą furorę robić powinna czujność. Dlaczego? Bo obok ostrożności to jedna z bardziej pożądanych cech wśród kierowców. Czujni kierowcy szybciej trafiają do celu i jeszcze robią to bez mandatów, stłuczek i wypadków. Mówiąc krótko – żyje im się lepiej a na pewno spokojniej i bezpieczniej.

Nie błądzi więc zyskuje na czasie

Dzięki zachowaniu czujności kierowca nie zgubi się po drodze – bo na bieżąco śledzi on drogę i potrafi skupić się na prowadzeniu pojazdu, skanując jednocześnie otoczenie. Uważność kierowcy mogą wspomóc też nowoczesne nawigacje bądź też stare, dobre, papierowy mapy. W gąszczu miejskich i podmiejskich remontów, objazdów i ogólnego bałaganu nie można pozwolić sobie przecież nawet na chwilę nieuwagi, bo może skończyć się to pobłądzeniem. Potem traci się czas i nerwy na szukanie właściwej drogi do celu a po co? Czujny kierowca patrzy na znaki i wie, że ich przestrzeganie to podstawa. Dzięki byciu uważnym można też szybko wypatrzyć przydrożne bary, czy restauracje w których oferują ciepłe, regenerujące posiłki.

Ostrzeżony, uważny kierowca

Warto tu od razu dodać, że uważny kierowcy ma też niezłe wsparcie. Wspominaliśmy tutaj o nawigacji – ale to nie wszystko. Najnowsze nawigacje, dostępne w formie aplikacji na smartfony, potrafią też ostrzec kierowcę, że oto czekają na jego inspekcje albo patrole policji czy nawet korki. Jest wsparcie są też utrudnienia. Nie da się ukryć – niektórzy uczestnicy ruchu wystawiają czujność kierowcy na próbę. Mowa tu o pieszych, którzy nagle wbiegają na jezdnię czy o zmotoryzowanych, którzy bez ostrzeżenia zmieniają pas ruchu, czy bezmyślnie wyprzedzają na „trzeciego”. Czujność może wówczas uratować życie. Pamiętajmy też, że na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.

W lesie na dziko

Ostrożnie też na terenach leśnych i parkowych – w tych miejscach spotkać można dziki, sarny czy jelenie albo wszystko naraz. Kierowca, który nie zachowa należytej czujności może spowodować groźny w skutkach wypadek – zderzenie z dużym zwierzęcieć może okazać się dla obu stron śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego też, jadąc leśnymi duktami trzeba być ostrożnym i uważnie obserwować drogę, dobrze sprawdza się również zachowanie mniejszej prędkości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *